środa, 25 maja 2011

Fanart nr 2: Rafał Trejnis

Drugim gościem przedstawiającym własną wizję Thorgala jest Rafał Trejnis. Aby lepiej jej się przyjrzeć, należy kliknąć w miniaturę po lewo.  Najnowsze prace Rafała znaleźć można na autorskim blogu www.slajdszol.blogspot.com, jest on między innymi rysownikiem cyklu "Fotostory" (do scenariusza Dominika Szcześniaka), który w odcinkach ukazywał się na łamach kwartalnika kultury komiksowej "Ziniol". Swoje początki z serią  "Thorgal" artysta przedstawia następująco:

"Na przełomie lat 80. i 90. Thorgalem jarała się dzieciarnia z całego mojego osiedla a podejrzewam, że i z całej Polski. Biegało się do księgarni, kiosków i na targowisko wypatrując nowych części, kwitnął handel wymienny starymi albumami. Każdy fan miał swojego ulubionego bohatera. Moim był Tjall zwany Porywczym. Dlatego popłakałem się, gdy w "Mieście zaginionego boga" padł od strzał czarnej gwardii. Po lekturze "Alinoe" bałem się zasnąć a podczas czytania "Łuczników" adrenalina buzowała mi do ostatniego kadru. Bez cienia przesady mogę stwierdzić, że "Thorgal" ukształtował moją wyobraźnię, a te kilkanaście pierwszych albumów zasługuje na najwyższą półkę u każdego komiksomaniaka."

środa, 18 maja 2011

Fanart nr 1: Piotr "Dismas" Zdanowicz

Z dniem dzisiejszym startuje projekt publikacji fanartów przedstawiających Thorgala. Autorami ilustracji zamieszczanych na łamach bloga będą polscy twórcy komiksów. Oprócz tego, będzie można dowiedzieć się, jak zaczęła się ich przygoda z serią  stworzoną Jeana van Hamme'a i Grzegorza Rosińskiego.

Pierwszym gościem "Thorgalverse" jest Piotr "Dismas" Zdanowicz, znany przede wszystkim z rysunków do serii "Morfium". Klikając w miniaturę po lewo, w pełnej krasie można obejrzeć wykonaną przez niego ilustrację. Aby bliżej zapoznać się z jego twórczością, warto odwiedzić stronę www.dismas.pl. A oto, co Piotr ma do powiedzenia w temacie odkrywania uniwersum "Thorgala":

"Kiedy byłem małym chłopcem, hej!, tata wręczył mi jakąś gazetę z czarno-białym rysunkiem przedstawiającym nieogolonego gościa wraz z rodziną.  Z artykułu towarzyszącemu ilustracji wyczytałem, że to postać z komiksu, który powstaje za granicą, a jego współautorem jest Polak. Jednak by ogarnąć ten temat dogłębnie, musiałem jeszcze poczekać. Pierwszy raz przeczytałem "Thorgala” dopiero w wieku 14 lat, kiedy to kumpel z klasy przytargał do szkoły gigantyczne pudło z komiksami swojego brata, które postanowił mi sprezentować. Do tej pory historie obrazkowe były dla mnie z zasady amerykańskie. W pudle znalazłem wiele skarbów - gorsze i lepsze zeszyty - a wśród nich "Upadek Brek Zarith". Z miejsca zakochałem się i w tym świecie i w kresce Rosińskiego. I tak zostało mi do dziś."

niedziela, 8 maja 2011

"Thorgal" w Saint-Ursanne

Dokładnie za dwa miesiące w szwajcarskim miasteczku Saint-Ursanne rozpocznie się letnia ekspozycja prac Grzegorza Rosińskiego, połączona z licznymi wydarzeniami o charakterze promocyjnym, rozplanowanymi pomiędzy 8 lipca i 25 września.

"Thorgal à St-Ursanne, le Monde de Rosinski" to impreza organizowana przez Stowarzyszenie Ursinia. Składać się na nią będą przede wszystkim dwie duże wystawy polskiego artysty: pierwsza poświęcona „Thorgalowi”, druga jego pozostałemu dorobkowi artystycznemu, nie tylko związanemu z komiksem.

W tym miejscu można zobaczyć multimedialną zapowiedź tego wydarzenia i już dziś zaplanować urlop w malowniczej okolicy.