wtorek, 30 września 2014

Zapowiedź fabuły "Kriss de Valnor"

Zgodnie z krótką zapowiedzią wydawnictwa Le Lombard, w piątym albumie serii złączeni węzłem małżeńskim Jolan i Kriss, wspólnie rządzący wikingami północy, muszą stawić czoła armiom Magnusa i księcia Auxeterry, którzy chcą narzucić wiarę w jednego boga, Yavhusa. Zapowiada się sroga bitwa, a żeby ją wygrać, Kriss i Jolan nie dzielą tych samych strategii działania, ani motywacji...

Na rynku franko-belgijskim komiks ma ukazać się 14 listopada w cenie 12€. Egmont Polska zapowiedział premierę komiksu na 3 listopada w miękkiej (22,90 zł) i twardej (29,90 zł) oprawie.

poniedziałek, 29 września 2014

Kolekcjonerska edycja "Młodości Thorgala"

Dzięki uprzejmości Marka Kasperskiego z internetowego sklepu ArtKomiks.pl, na Thorgalverse można zapoznać się z krótkim materiałem poświęconym kolekcjonerskiej edycji albumu "Trzy siostry Minkelsönn". Oto, co do powiedzenia na temat tego wydawnictwa ma dzisiejszy gość:

"Stało się, w ramach ArtKomiks.pl nabyliśmy album "Thorgal. Młodość Thorgala" z kolekcjonerskiej, limitowanej edycji (200 numerowanych sztuk). Wszystko dzięki temu wpisowi na blogu Thorgalverse, po lekturze którego skontaktowaliśmy się z wydawcą, francuską księgarnią Le Sphinx d'Or i nabyliśmy egzemplarz w ramach przedpłaty.

Teraz – po miesiącu – dotarła do nas przesyłka i dzielimy się pierwszymi wrażeniami.

Po pierwsze wydanie: album został solidnie wydany, jest to wydanie wielkoformatowe (39x30,5 cm), w sztywnej oprawie, z foliowaną (mat) okładką. Jak zapewne pamiętacie z zapowiedzi, album wyszedł w dwóch wariantach – z kolorową i czarno-białą okładką. Myśmy wybrali drugą wersję, prezentującą szkic wersji w kolorze. Wybór ten miał także znaczenie z perspektywy dodatków, które trafiły do właścicieli tych ciut różnych wydań.

Po drugie dodatki: tych francuski wydawca nie poskąpił. W ręce właścicieli trafiły – szkic do okładki "Thorgala" w formie druku na mlecznym, półprzezroczystym papierze (w wersji kolorowej był to szkic fragmentu planszy), czarno-biała serigrafia ręcznie numerowa i sygnowana przez Romana Surżenko, a przedstawiająca młodego Thorgala z łukiem na tle gór (w edycji z kolorowa okładką ta serigrafia jest w kolorze), serigrafia (numerowana i sygnowana przez Meyneta) szkicu fanartu przedstawiającego postać Thorgala oraz Kirss de Valnor (w edycji z okładką w kolorze ta serigrafia przedstawia kolorowe postacie zamiast szkicu ołówkiem) oraz serigrafia przedstawiająca okładkę do wydania "Trzech sióstr Minkelsönn" autorstwa Grzegorza Rosińskiego. Prócz tego, wewnątrz albumu znalazł się mały kadr wydrukowany na folii, na obramowaniu którego złożył swój autograf scenarzysta serii – Yann. Dodatkowo trafiły się nam dwie widokówki z Kriss de Valnor, w tym jedna z życzeniami od wydawcy (po polsku!), co było bardzo miłym akcentem.

Po trzecie zawartość: a to 64 wielkoformatowe strony, wypełnione w pierwszej części szkicownikiem, w ramach którego znalazły się studium postaci oraz projekty okładek do serii, oraz części zasadniczej, czyli czarno-białej wersji prezentującej plansze w tuszu do pierwszego tomu "Młodości Thorgala". W tej drugiej części, prócz przedruku plansz, znalazło się też kilka szkiców plansz umieszczonych tak, że możemy porównać pierwsze koncepcyjne szkice, służące rozplanowaniu kadrów oraz kompozycji planszy, wraz z efektem ostatecznym, czyli skończoną, wypracowaną już w tuszu planszą. I ta część robi największe wrażenie.

A tak prezentuje się album wraz z dodatkami na zdjęciach:"

niedziela, 28 września 2014

Fragmenty słuchowiska "Thorgal"

Studio Sound Tropez udostępniło pięć krótkich fragmentów drugiej części dźwiękowej adaptacji komiksu stworzonego przez Jeana Van Hamme'a i Grzegorza Rosińskiego. Dwa pochodzą z historii "Prawie raj", trzy z "Trzech starców z krainy Aran". Wszystkie dostępne są w tym miejscu.

piątek, 26 września 2014

Program MFKiG

Organizatorzy 25. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier, który w dniach 3-5 października odbędzie się w Łodzi na Atlas Arenie, podali do wiadomości oficjalny program imprezy (dostępny w tym miejscu).

Spotkanie z Jeanem Van Hamme'em odbędzie się w sobotę o godz. 16:45. Wcześniej (o 14:00) belgijski scenarzysta będzie rozdawał autografy.

Spotkanie z Grzegorzem Rosińskim odbędzie się w niedzielę o godz. 12:15, natomiast autograf od polskiego artysty będzie można dostać w sobotę (o 11:00) i w niedzielę (o 14:00).

środa, 24 września 2014

Fanart nr 80: Marcin Medziński

Autorem ilustracji widocznej obok jest Marcin Medziński, artysta spełniający się między innymi w malarstwie, rysunku oraz komiksie. Więcej jego prac można znaleźć na blogu: http://chandlerzero.blogspot.com. Na temat serii stworzonej przez Jeana Van Hamme'a i Grzegorza Rosińskiego powiedział:

"Thorgala" po raz pierwszy przeczytałem mając może 11-12 lat. Pamiętam, że dostaliśmy nową panią w podstawówce, a ta kazała się każdemu uczniowi przedstawiać. Jak się nazywasz? Masz brata albo siostrę? Czym się interesujesz? Ja palnąłem, że czytam komiksy. Głównie "Batmany" albo "Supermany" czy inne "-many". Pani zapytała, czy znam "Thorgala"? Że to dobry komiks i prawie polski - dodała. Skłamałem, że tak, oczywiście i że jestem wielkim fanem "Torlaga". Potem zacząłem poszukiwania, co to jest, kto to może mieć i dlaczego ma takie fajne imię. Thor-gal. ŁAŁ! Znałem, co prawda jednego Gala. Asteriksa oczywiście. Thora też kojarzyłem z jakiś tam historii z RTLu. Udało się! Odnalazłem kilka numerów ze ś.p. wydawnictwa Orbita i ... się zakochałem w rysunkach i w świecie Thorgala i jego rodziny. Jego pokręconej genetyce i złych knowaniach ludzi mu niemiłych. I w Strażniczce Kluczy oczywiście (wiwat komiksy europejskie i brak cenzury)! Potem jakoś poleciało. Długo szukałem czwartej części przygód Thorgala (spoiler alert) w hAmeryce. Potem posucha. A później historia zaczęła się toczyć na nowo na stronach wydanych przez Egmont. I tak już zostało.

Rysunki były najbardziej niesamowite. Góry, lasy, mgły. Niesamowite podróże z Dzieckiem Gwiazd na krańce świata albo i jeszcze dalej. Kurde, Panowie i Panie! Rosiński to Mistrz. I kropka. Prawie się posikałem, jak w 1999 roku złożył mi autograf na plakacie z grafiką z "Błękitnej Zarazy" i na "Sioban", pierwszej części "Skargi Utraconych Ziem". Teraz mnie nie pytajcie, gdzie jest ten plakat ani gdzie jest komiks "Sioban". Przeprowadzki, machinacje złych ludzi i się pogubiło. Przykro trochę i smuteczek z tym związany odczuwam gdy sobie przypomnę (chlip, chlip)."

piątek, 19 września 2014

Thorgal na plakacie MFKiG

Thorgal Aegirsson jest jedną z postaci, która pojawia się na plakacie jubileuszowej edycji Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Gośćmi imprezy, która za dwa tygodnie odbędzie się w łódzkiej Atlas Arenie, będą obaj twórcy "Thorgala": Jean Van Hamme oraz Grzegorz Rosiński. Thorgalverse objęło 25. MFKiG patronatem medialnym.

środa, 17 września 2014

Fanart Specjal nr 56: Arkadiusz Klimek

Autorem ilustracji widocznej obok jest Arkadiusz Klimek, mający w swoim dorobku między innymi takie komiksy jak drugi tom serii "Epizody z Auschwitz: Raport Witolda" (scenariusz Michał Gałek), dwa odcinki serii "Strażnicy Orlego Pióra: Skarb Walezjusza oraz Wielkie Łuki" (scenariusz Wojciech Birek) czy wydanych w dwóch zeszytach "Wiedźmin" (scenariusz Michał Gałek). Więcej jego prac można znaleźć na autorskim blogu pod adresem: www.arkadiuszklimek.blogspot.com. Na temat serii stworzonej przez Jeana Van Hamme'a i Grzegorza Rosińskiego powiedział: 

"Moje pierwsze spotkanie z "Thorgalem" to jakiś 1980-81 rok, kiedy to wymieniłem zrobionego z plasteliny triceratopsa za jeden z pierwszych numerów "Relaxu", chyba nawet ten z pierwszym odcinkiem o wojowniczym skaldzie. I od tego czasu, aż do dzisiaj, Twórczość Pana Rosińskiego mi towarzyszy. Być może już tego nie widać, ale jego sposób prowadzenia kreski, szczególnie w pierwszych "Thorgalach", wywarł na mnie ogromny wpływ, zaraz obok rysunków Wróblewskiego i Polcha. Co więcej, od momentu dorwania tamtego "Relaxu" wiedziałem, że komiks będzie ważną częścią mojego życia. Nawet nie spodziewałem się, że tak bardzo... Pozdrawiam Wszystkich serdecznie..."

poniedziałek, 15 września 2014

Wikingowie w Multikinie

W dniu dzisiejszym w dwunastu kinach sieci Multikino o godzinie 19:00 będzie można obejrzeć wystawę multimedialną z Muzeum Brytyjskiego pt. "Wikingowie: życie i legenda". Więcej informacji można znaleźć na stronie Multikina (w tym miejscu).

piątek, 12 września 2014

Okładka słuchowiska "Thorgal"

Studio Sound Tropez zaprezentowało okładkę drugiej części dźwiękowej adaptacji "Thorgala" i podało do informacji, że jego cena wyniesie 29,90 zł. Słuchowisko będzie miało swoją premierę na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi, który odbędzie się w dniach 3-5 października.

W roli głównej występuje Jacek Rozenek, obok niego udział biorą: Maria Niklińska, Natalia Rybicka, Julia Kamińska, Sylwia Nowiczewska, Jarosław Boberek, Marieta Żukowska, Mirosław Zbrojewicz, Miłogost Reczek, Robert Czebotar oraz gościnnie Grzegorz Rosiński. Narratorem jest Mirosław Czyżykiewicz.

środa, 10 września 2014

Fanart Specjal nr 55: Grzegorz Komarec

Autorem widocznego obok rysunku jest młody artysta Grzegorz Komarec. Jego prace można obejrzeć m.in. na deviatArtcie (tutaj). Na temat "Thorgala" powiedział:

"Thorgal" znaczy dla mnie bardzo wiele. Poznałem go dzięki mojej Mamie, która zaczęła zbierać zeszyty chodząc jeszcze do podstawówki. Wsiąkłem w świat tworzony przez Grzegorza Rosińskiego bardzo mocno, a patrząc na jego plansze, sam postanowiłem spróbować swoich sił w sztukach plastycznych. Ostatnie tomy fascynują mnie tym, że autor wciąż się rozwija i szuka nowych rozwiązań. Spodobała mi się też postać rosłego Pietrowa. Ponieważ nie jest on dość często rysowany, stwierdziłem, że sam mogę spróbować."

czwartek, 4 września 2014

Zespół deathmetalowy Ogotay

Ogotay to wywodzący się z Trójmiasta zespół grający muzykę death metalową. Jak przyznaje wokalista i basista Marcin "SVierszcz" Swierczyński, nazwa została zainspirowana imieniem boga Ogotaia, a do stworzenia logo został użyty wizerunek trójzębu pojawiającego w "Thorgalu". Oprócz tego zespół sięga po symbolikę Olteków. Aby zapoznać się z twórczością Ogotaya można odwiedzić kanał muzyczny kapeli w serwisie YouTube (w tym miejscu).


środa, 3 września 2014

Fanart Specjal nr 54: Tomasz Celmer

Autorem widocznego obok obrazu przedstawiającego Pana Trzech Orłów jest Tomasz Celmer, domorosły artysta i miłośnik "Thorgala". Więcej prac jego autorstwa można znaleźć na deviantArtcie (tutaj). Oto, co powiedział na temat swojej pasji: 

"Jestem samoukiem malarskim, dlatego może mój warsztat nie jest doskonały, ale to co robię sprawia mi przyjemność, a chyba o to chodzi - aby łączyć przyjemne z pożytecznym. Staram się wzorować na obrazach mistrza Rosińskiego, dlatego niektóre z moich obrazów przedstawiających Thorgala przypominają jego dzieła. Mam świadomość tego, że moje pociągnięcia pędzla nie mają takiej lotności jak mistrza Rosińskiego, ale według mnie lepiej coś stworzyć samemu, pomimo że jest to w zasadzie kopia, niż wieszać na ścianie odbitkę plakatu.

Dlaczego akurat "Thorgal"? Pierwszy raz spotkałem się z tym komiksem jeszcze w zeszytach "Relaxu", a było to na początku lat osiemdziesiątych - mam już 41 lat. Od tego czasu "Thorgal" towarzyszył  praktycznie przez całe moje życie, z tomu na tom mozolnie szukałem go po księgarniach i targach książek. Zostało tak już do tej pory. Od paru lat z powrotem zacząłem malować w wolnych chwilach, więc tylko kwestią czasu było, że na warsztat wezmę Thorgala. Tak już zostało."

poniedziałek, 1 września 2014

Xavier Dorison scenarzystą "Thorgala"

Wydawnictwo Le Lombard oficjalnie potwierdziło, że nowym scenarzystą serii "Thorgal" i "Kriss de Valnor" będzie Xavier Dorison. Francuz ma w swoim dorobku m.in. zrealizowany z Ralphem Meyerem dyptyk "Asgard", który miał być spin-offem "Thorgala".