środa, 28 stycznia 2015

Fanart Specjal nr 59: Anna Andruchowicz

Autorką ilustracji widocznej obok jest Anna Andruchowicz. Niedawno ukazał się jej debiutancki album komiksowy pod tytułem "W obcej skórze", zarazem praca dyplomowa ukończenia krakowskiej ASP. Portfolio artystki można znaleźć w internecie pod adresem: http://annandruchowicz.carbonmade.com. Na temat "Thorgala" powiedziała:

"Z "Thorgalem" spotkałam się po raz pierwszy na zajęciach w domu kultury, na samym początku drogi artystycznej. Poznałam tam osoby tak zafascynowane tym światem, że zaintrygowana sięgnęłam z chęcią po pierwszy album z serii... i kolejne! Nie zawiodłam się. Moimi ulubionymi tomami są "Wilczyca" (oczywiście) oraz "Władca Gór".

poniedziałek, 26 stycznia 2015

Giulio de Vita rezygnuje z "Kriss de Valnor"

Giulio de Vita opublikował oficjalne oświadczenie o rezygnacji z dalszej pracy nad serią "Kriss de Valnor". Włoski artysta narysował pięć albumów cyklu, wszystkie do scenariuszy Yvesa Sentego. Nowym scenarzystą serii został Xavier Dorison, nie wiadomo jeszcze, kto zostanie jej nowym rysownikiem.

Pełną treść oświadczenia można przeczytać na blogu: giuliodevita.blogspot.com.

środa, 21 stycznia 2015

Fanart Specjal nr 58: Piotr Rosner (3)

Autorem ilustracji widocznej obok, na której widać "starą" Kriss de Valnor błądzącą po labiryncie Ogotaia, jest Piotr Rosner. To trzeci fanart jego autorstwa, jaki pojawia się a Thorgalverse. Pierwszy można zobaczyć tutaj, drugi w tym miejscu.

wtorek, 20 stycznia 2015

Wywiad z Matteo Vattanim

Matteo Vattani - autoportret
Matteo Vattani jest włoskim ilustratorem i kolorystą, który w swoim dorobku artystycznym ma między innymi pracę nad komiksami wydawanymi przez francuskie wydawnictwo Soleil Productions. Jego portfolio można zobaczyć na stronie mvcolorist.blogspot.com. Matteo zgodził się odpowiedzieć na kilka pytań związanych z pracą nad albumem "Czerwona jak Raheborg".





Zacznijmy od tego, jak to się stało, że zostałeś kolorystą serii "Kriss de Valnor".


Mój agent, Tommaso D'Alessandro, skontaktował mnie z Giulio de Vitą, który był pod wrażeniem testowej planszy, jaką pokolorowałem. Następnie wydawca poprosił mnie o dwie kolejne plansze testowe, żeby zobaczyć, w jaki sposób nakładam kolory na roślinność i jak radzę sobie z nocną scenerią... I szczęśliwie wszystko poszło dobrze!

Nad "Czerwoną jak Raheborg" pracowałeś z Sarą Spano. Jak podzieliliście się obowiązkami?

Sara jest wspaniałą i szybką artystką, która pomagała mi w pracy nad tym tomem z powodu problemów z terminami i opóźnieniem. Nałożyła kolory na osiem plansz (od planszy 29 do 36), a potem ja zająłem się ich retuszem, by ujednolicić całość. Dzięki, Sara! :)

Czy pracowałeś wcześniej z Giulio de Vitą?

Niestety nie!

Czy
zanim zacząłeś pracę i w trakcie pracy nad albumem dostawałeś od niego jakieś instrukcje (na przykład jakiej palety barw używać), czy też jakieś rady?
 
Giulio pomagał mi: sugerując, podpowiadając i poprawiając pewne rzeczy. Jego pasja jest zaraźliwa i mogę powiedzieć, że jest prawdziwym źródłem inspiracji!

"Studiowałeś" poprzednie albumy "Kriss de Valnor", by wejść w świat rysowany przez Giulio de Vitę?

Tak, otrzymałem PDFy, by przestudiować klimat i sceny z poprzednich albumów.

Czy w jakiś sposób byłeś pod wpływem pracy Grazy, poprzedniej kolorystki "Kriss de Valnor"?

Jasne, wydawca i Giulio poprosili mnie, bym podejrzał to, jak pracowała poprzednia kolorystka i spróbował uzyskać świeży efekt, ale nie kontrastujący ze starym. Ponieważ wydawca chciał zachować spójność, jakiej potrzebuje każda komiksowa seria, uważnie przestudiowałem paletę barw i pociągnięcia pędzla Grazy, by mieć właściwy punkt odniesienia do wprowadzenia mojego stylu.

Zazwyczaj pracujesz tylko przy użyciu komputera, czy używasz też tradycyjnych narzędzi?

Zazwyczaj pracuję tylko cyfrowo, bo jest to dużo szybsze, ale na potrzeby pracy nad "Kriss de Valnor" znalazłem nową metodę: w połowie tradycyjną, w połowie cyfrową. Drukowałem stronę w szarościach i malowałem cienie akwarelami, by uzyskać efekt pociągnięcia "prawdziwego" pędzla i mieć więcej zabawy. Następnie całość miksowałem z cyfrowymi płaskimi kolorami i teksturami, by uzyskać ciepły, tradycyjny rezultat.

Wolisz kolorować światy fantasy, czy może współczesność? A może nie ma to dla Ciebie różnicy?

Jeśli chodzi o szybkość i komfort pracy, nie ma to dla mnie różnicy... Ale wolę projekty fantasy, ponieważ są bardziej ciepłe, mamy dużo drzew, zieleni, przyrody... :)

Znałeś wcześniej "Thorgala"?

Oczywiście!

Możesz powiedzieć, jak podoba Ci się ta seria i jaki jest Twój ulubiony album?

Niestety "Thorgala" znałem tylko ze słyszenia, nigdy nie czytałem komiksu, jedynie oglądałem piękne plansze i okładki na sieci... Teraz muszę go przeczytać!

Jak ci się podoba bycie częścią "Światów Thorgala"?

Jestem dumny, że jestem małą ich częścią! Naprawdę, kiedy wydawca powiedział: "OK, podobają nam się Twoje kolory", nie mogłem w to uwierzyć!

Wiesz już, czy będziesz pracował nad kolejnymi albumami "Kriss de Valnor"?

Nie zacząłem jeszcze ani nie podpisałem kontaktu na następny album, ale tak, będę pracował też nad kolejnymi odcinkami :)

Dziękuję!

Ja również!

piątek, 16 stycznia 2015

Zapowiedź fabuły "Runy"

Wydawnictwo Le Lombard udostępniło zapowiedź fabuły trzeciego albumu serii "Młodzieńcze lata", który na rynku frankofońskim będzie miał premierę 3 kwietnia.

Zgodnie z zapowiedzią, wikingowie przygotowują się do obchodów święta Sumarblôt. Pośród możnych gości, Gandalf Szalony liczy znaleźć najlepszą partię na męża dla swojej córki, Aaricii. W czasie gdy Thorgal, zwykły skald, musi stawić czoła potężnym rywalom, władza i wiarygodność Gandalfa zostają wystawione na próbę wraz z pojawieniem się w wiosce Runy, która jest skjaldmö, groźną wędrowną wojowniczką.

środa, 14 stycznia 2015

Fanart Projekt nr 12: Łukasz Kuciński (7)

Autorem kolejnej zrealizowanej z przymrużeniem oka fanowskiej okładki niepublikowanego albumu "Thorgala" jest Łukasz Kuciński. Tym razem jego propozycja związana jest z postacią Saxegaarda. Sześć poprzednich prac Łukasza można zobaczyć tutaj, tutaj, tutaj, tutaj, tutaj oraz w tym miejscu.

piątek, 9 stycznia 2015

Data premiery "Skalda"

Wydawnictwo Egmont Polska zapowiedziało, że piąty album serii "Louve" trafi do sprzedaży 18 marca. Będzie go można kupić w miękkiej (22,99 PLN) i twardej (29,99 PLN) oprawie.

Na rynku frankofońskim "Skald" ukaże się 30 stycznia w twardej oprawie w cenie 12€.

środa, 7 stycznia 2015

Fanart nr 88: Filip Wojciechowski

Autorem widocznej obok ilustracji, a w zasadzie obrazu olejnego, jest Filip Wojciechowski, rysownik, który w swoim komiksowym portfolio ma między innymi album "Rycerski Hufiec Niepokalanej" (do scenariusza Pauliny M. Januchty). Inne prace Filipa można oglądać na założonym przez niego fanpage'u: www.facebook.com/filip.draft. Na temat powstania fanartu i powiedział:

"Gdy Jakub poprosił mnie o fanart Thorgala, długo zastanawiałem się, co właściwie mógłbym namalować. Ujęcia bohatera z łukiem, stojącego z rodziną czy też walczącego z mieczem uznałem za banalne i powielone już wiele razy. Postanowiłem sięgnąć do swojego dzieciństwa i pokazać scenę z odcinka, który mnie w roku 1989 nieźle przestraszył - a miałem wtedy 7 lat. Do tej pory uważam "Alinoe" za najstraszniejszy i najbardziej niepokojący komiks, dziwny niczym koszmar senny. Wybrałem technikę tradycyjną - olej na płótnie - by oddać klimat okładek malowanych przez Grzegorza Rosińskiego, i zrozumiałem, dlaczego mistrz lubi tą technikę. Olej na większym formacie daje ogromne możliwości i jest świetnym odpoczynkiem i zabawą po godzinach pracy spędzanych nad mniejszymi ilustracjami. W moim przypadku to było również wytchnienie od tabletu, na którym codziennie wykonuję ilustracje przeznaczone do druku. To był mój pierwszy w życiu olejny obraz fantasy i pierwszy poważny fanart, jaki kiedykolwiek wykonałem. Na inny fanart pewnie bym się nie zgodził, ale uznałem, że tu chodził o coś więcej. To hołd oddany autorom Thorgala."

poniedziałek, 5 stycznia 2015

Nakłady "Thorgala" we Francji w roku 2014

Stowarzyszenie Krytyków i Dziennikarzy Komiksowych (ACBD) udostępniło roczny raport dotyczący rynku komiksowego w krajach frankofońskich, przygotowany przez sekretarza generalnego, Gillesa Ratiera. Wynika z niego między innymi, że nakłady większości topowych serii komiksowych na rynku frankofońskim spadają. Dotyczy to również tytułów z logo "Thorgal" na okładce.

Drugi album serii "Młodzieńcze lata" zatytułowany "Oko Odyna" ukazał się w nakładzie 90 000 egzemplarzy (31. miejsce w rankingu). To spory spadek w stosunku do pierwszego ("Trzy siostry Minkelsönn"), który rok wcześniej został wydany w nakładzie 140 000 egzemplarzy.

Czwarty album serii "Louve" zatytułowany "Crow" ukazał się w nakładzie 85 000 egzemplarzy (35. miejsce w rankingu). Pierwsze trzy albumy ukazywały się przez ostatnie lata w nakładach 140 000 ("Raissa"), 115 000 ("Odcięta dłoń boga Tyra") i 100 000 ("Królestwo chaosu") egzemplarzy.

Piąty album serii "Kriss de Valnor" zatytułowany "Czerwona jak Raheborg" ukazał się w nakładzie 85 000 egzemplarzy (36. miejsce w rankingu). Poprzednie albumy ukazywały się przez ostatnie lata odpowiednio w nakładach 200 000 ("Nie zapominam o niczym!"), 130 000 ("Wyrok walkirii" oraz "Czyn godny królowej") i 95 000 ("Sojusze") egzemplarzy. Ten tytuł stracił na przestrzeni czterech lat najwięcej.

Pełny raport można znaleźć na stronie http://www.acbd.fr.

sobota, 3 stycznia 2015

Tytuł i okładka "Młodzieńczych lat"

Wydawnictwo Le Lombard zapowiedziało oficjalnie premierę trzeciego albumu serii "Młodzieńcze lata" na 3 kwietnia. Tytuł komiksu brzmi "Runa". Obok można zobaczyć wstępną wersję okładki, którą namalował Grzegorz Rosiński.