EPOXY

poniedziałek, 29 września 2014

Kolekcjonerska edycja "Młodości Thorgala"

Dzięki uprzejmości Marka Kasperskiego z internetowego sklepu ArtKomiks.pl, na Thorgalverse można zapoznać się z krótkim materiałem poświęconym kolekcjonerskiej edycji albumu "Trzy siostry Minkelsönn". Oto, co do powiedzenia na temat tego wydawnictwa ma dzisiejszy gość:

"Stało się, w ramach ArtKomiks.pl nabyliśmy album "Thorgal. Młodość Thorgala" z kolekcjonerskiej, limitowanej edycji (200 numerowanych sztuk). Wszystko dzięki temu wpisowi na blogu Thorgalverse, po lekturze którego skontaktowaliśmy się z wydawcą, francuską księgarnią Le Sphinx d'Or i nabyliśmy egzemplarz w ramach przedpłaty.

Teraz – po miesiącu – dotarła do nas przesyłka i dzielimy się pierwszymi wrażeniami.

Po pierwsze wydanie: album został solidnie wydany, jest to wydanie wielkoformatowe (39x30,5 cm), w sztywnej oprawie, z foliowaną (mat) okładką. Jak zapewne pamiętacie z zapowiedzi, album wyszedł w dwóch wariantach – z kolorową i czarno-białą okładką. Myśmy wybrali drugą wersję, prezentującą szkic wersji w kolorze. Wybór ten miał także znaczenie z perspektywy dodatków, które trafiły do właścicieli tych ciut różnych wydań.

Po drugie dodatki: tych francuski wydawca nie poskąpił. W ręce właścicieli trafiły – szkic do okładki "Thorgala" w formie druku na mlecznym, półprzezroczystym papierze (w wersji kolorowej był to szkic fragmentu planszy), czarno-biała serigrafia ręcznie numerowa i sygnowana przez Romana Surżenko, a przedstawiająca młodego Thorgala z łukiem na tle gór (w edycji z kolorowa okładką ta serigrafia jest w kolorze), serigrafia (numerowana i sygnowana przez Meyneta) szkicu fanartu przedstawiającego postać Thorgala oraz Kirss de Valnor (w edycji z okładką w kolorze ta serigrafia przedstawia kolorowe postacie zamiast szkicu ołówkiem) oraz serigrafia przedstawiająca okładkę do wydania "Trzech sióstr Minkelsönn" autorstwa Grzegorza Rosińskiego. Prócz tego, wewnątrz albumu znalazł się mały kadr wydrukowany na folii, na obramowaniu którego złożył swój autograf scenarzysta serii – Yann. Dodatkowo trafiły się nam dwie widokówki z Kriss de Valnor, w tym jedna z życzeniami od wydawcy (po polsku!), co było bardzo miłym akcentem.

Po trzecie zawartość: a to 64 wielkoformatowe strony, wypełnione w pierwszej części szkicownikiem, w ramach którego znalazły się studium postaci oraz projekty okładek do serii, oraz części zasadniczej, czyli czarno-białej wersji prezentującej plansze w tuszu do pierwszego tomu "Młodości Thorgala". W tej drugiej części, prócz przedruku plansz, znalazło się też kilka szkiców plansz umieszczonych tak, że możemy porównać pierwsze koncepcyjne szkice, służące rozplanowaniu kadrów oraz kompozycji planszy, wraz z efektem ostatecznym, czyli skończoną, wypracowaną już w tuszu planszą. I ta część robi największe wrażenie.

A tak prezentuje się album wraz z dodatkami na zdjęciach:"

1 komentarz: