EPOXY

środa, 22 lutego 2012

Fanart nr 25: Karol "KRL" Kalinowski

Thorgal przedstawiony na rysunku obok został narysowany przez Karola "KRLa" Kalinowskiego. Na początku swojej kariery komiksowej, Karol związany był z magazynem "Produkt". Jest autorem licznych krótkich form komiksowych, publikowanych w przeróżnych zinach i magazynach ("Karton", "JEJU", "Chichot"), w tym "Karelelków", które zebrane zostały w albumik pod tytułem "Kaerelki i inne opowieści". Wśród pełnometrażowych komiksów w jego dorobku znajdują się między innymi "Yoel: Święty Smok i Jerzy" oraz "Łauma". Wydany został również "Szkicownik" z rysunkami artysty. On-line prace autora można obejrzeć zaglądając do jego portfolio na stronie: http://www.karolkalinowski.net. O "Thorgalu" Karol wypowiada się w następujący sposób:

"Thorgal" to moje dzieciństwo. Pamiętam rozmowy z chłopakami pod blokiem, o walorach Aaricii, i o tym, jak to imię wymawiać. Mieliśmy pewnie po 6/7 lat. Dwadzieścia lat później poznałem Grzegorza Rosińskiego osobiście i nadal uważam go za jednego z największych polskich rysowników. Mimo iż w wielu sprawach z nim się nie zgadzam - chodzi mi o te wywody na temat komputerów, o srogim podziale na opowieści amerykańskie i europejskie czy pomijaniu innych stylów niż realizm (tak to sobie tłumaczę, kiedy czytam, że Rosiński nie zauważa wśród młodych polaków żadnego godnego rysownika - a ja osobiście widzę wielu kandydatów do kariery np. takiego Joanna Sfara).

Nie śmiem życzyć sobie podobnej kariery, ale chciałbym jak on cieszyć się z rysowania na starsze lata. Nie - nie chciałem powiedzieć, że ktoś tu jest już stary. Przed Rosińskim jeszcze duuuuużo rysowania. I bardzo się z tego cieszę."

2 komentarze:

  1. No i Karol zapomniał dodać, że jeden jego Thorgalowy fanart kilka lat temu się już ukazał (dla ciekawskich -> do sprawdzenia w Szkicowniku - w bibliografii na stronie 59 :P (pierwsza pozycja))

    OdpowiedzUsuń
  2. Też z mieczem Thorgal ;)
    Bardzo fajna pracka ze "ŚK".

    OdpowiedzUsuń