EPOXY

piątek, 3 stycznia 2014

Sprzedaż "Thorgala" w roku 2013

W minionym roku do sprzedaży trafiły aż cztery albumy wchodzące w skład uniwersum "Thorgala", w tym najnowszy album głównej serii rysowanej przez Grzegorza Rosińskiego do scenariusza Yvesa Sentego. Co roku można spodziewać się tego, że "Thorgal" i "Światy Thorgala" będą jednymi z najlepiej sprzedających się komiksów na naszym rynku. Jak było tym razem? Poniżej można zapoznać się z danymi pochodzącymi z trzech księgarni sprzedających komiksy:

W rankingu sprzedaży udostępnionym przez internetowy Sklep.gildia.pl (zestawienie TOP50 dostępne jest w tym miejscu) thorgalowe serie poradziły sobie bardzo dobrze i wszystkie weszły do pierwszej dziesiątki. Na trzecim miejscu uplasował się wydany w listopadzie "Kah-Aniel", ustępując jedynie hitowym "Batmanom" autorstwa Scotta Syndera (kolejno na podium "Miasto sów" i "Trybunał sów"). Miejsce piąte zajęły wydane również w listopadzie "Sojusze", które musiały uznać wyższość kolejnego "Batmana" w tym zestawieniu, mianowicie "Długiemu Halloween". Na miejscu siódmym znalazł się wydany w lutym pierwszy album serii "Młodzieńcze lata", a na miejscu ósmym wydany w kwietniu trzeci album serii "Louve". W drugiej dwudziestce znalazło się miejsce dla dyptyku "Asgard" ("Żelazna noga" miejsce dwudzieste-czwarte, "Wąż świata" miejsce dwudzieste-szóste), wywodzącego się bezpośrednio z projektu spin-offów "Thorgala", który koniec końców nie doszedł do skutku. Trzydziestą-dziewiątą lokatę zajął z kolei pierwszy album "Sagi Valty", komiks również w pewnym sensie nawiązujący do świata "Thorgala".

W podsumowaniu TOP30, pozyskanym dla Thorgalverse od warszawskiego stacjonarnego sklepu Centrum Komiksu, znalazło się miejsce jedynie dla trzech pozycji z tytułem "Thorgal" na okładce. Na dziewiątym miejscu uplasowały się "Trzy siostry Minkelsönn", ustępujące miejsca między innymi dwóm wyżej wymienionym "Batmanom" (dwa pierwsze miejsca kolejno "Trybunał sów" i "Miasto sów"), jak również - co może być niemałym zaskoczeniem - obydwu częściom "Asgarda" (odpowiednio miejsce trzecie i szóste). Dwudziesta-piąta lokata przypadła "Kah-Anielowi", a na dwudziestej-siódmej pozycji znalazły się "Sojusze". Do trzydziestki nie weszło niestety "Królestwo chaosu".

Zestawienia za miniony rok nie udostępniła księgarnia incal.com.pl, lecz Thorgalverse udało się uzyskać krótkie oświadczenie związane ze sprzedażą "Thorgala". Jak powiedział Bartosz Kurc: "W 2013 roku "Thorgal" to nr 1 sprzedaży, zaraz przed "Pułkownikiem Żbikiem: Tajemnica "Plaży w Pourville". "Thorgal" to hit. I to zarówno seria główna, jak i poboczne. Odnotowaliśmy zaledwie o kilka procent większą sprzedaż serii głównej niż serii pobocznych. W zasadzie w okolicach listopadowej premiery "Thorgali" prawie wszyscy klienci kupowali obie serie ("Thorgal" i "Kriss de Valnor"). Później (przez cały rok) klienci systematycznie uzupełniają zbiory. Tak więc z finansowego punktu widzenia "Światy Thorgala" to strzał w dziesiątkę."

To oczywiście dane pochodzące jedynie z pewnego wycinka rynku, ponadto ilustrujące sprzedaż księgarni specjalistycznych, pozostających jednymi z wielu kanałów dystrybucji wydawnictwa Egmont Polska. Nie są to również konkretne dane liczbowe, chociaż i sam wydawca nie podaje do publicznej informacji nakładów swoich komiksów. Nie mniej można chyba na tej podstawie prognozować, że thorgalowe serie sprzedają się nad Wisłą bardzo dobrze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz