EPOXY

poniedziałek, 20 czerwca 2011

Thorgal w rękach Média-Participations

Jean van Hamme scedował swój udział praw do postaci Thorgala na franko-belgijską grupę wydawniczą Média-Participations. Koncern jest właścicielem oficyny Le Lombard. Kwota transakcji równoważna jest sumie za siedem lat praw autorskich (z wyłączeniem praw pochodnych i audiowizualnych).

Wydarzenie to zbiegło się w czasie ze zmianami na stanowiskach kierowniczych belgijskiego domu wydawniczego. Pôl Scorteccia, który przejął schedę po Yvesie Sente, gdy ten postanowił zająć się pisaniem scenariuszy do komiksów (m.in. "Zemsta Hrabiego Skarbka" i" Janitor" dla Dargaud), został przeniesiony do francuskiego oddziału Le Lombard. Do ekipy wydawniczej dołączył Antoine Maurel.

Tymczasem Grzegorz Rosiński opiekę nad "Thorgalem" oraz seriami pobocznymi chce powierzyć swojemu synowi Piotrowi oraz Yvesowi Sentemu. W zaistniałych okolicznościach wpływ na dalszą przyszłość losów Thorgala i jego rodziny nie będzie jednak leżał w gestii samych autorów. Jest to o tyle istotne, że w sytuacji nadprodukcji na komiksowym rynku franko-belgijskim, padają pytania o sens nadmiernej eksploatacji popularnego tytułu.

1 komentarz:

  1. Ja osobiście żałuję, że seria nie będzie jeszcze trochę poeksploatowana - zwłaszcza, ze były plany na spin-offa o Drewnianej Nodze, a i ponoć kiełkował pomysł wyjaśnienia pochodzenia Alinoe - TO BYŁOBY DOPIERO COŚ!

    OdpowiedzUsuń