EPOXY

poniedziałek, 30 lipca 2012

Recenzja katalogu wystawy Rosińskiego

Organizowana przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli retrospektywna wystawa prac Grzegorza Rosińskiego stała się przyczynkiem do powstania bardzo ciekawej publikacji na temat polskiego artysty. O spisanie biografii rysownika przygód kapitana Żbika, "Thorgala", "Westernu" czy "Zemsty hrabiego Skarbka" poproszono Wojciecha Birka, teoretyka komiksu, tłumacza, ale również przyjaciela rodziny Rosińskich.

Katalog wystawy "Grzegorz Rosiński. Mistrz ilustracji i komiksu" przybliża kolejne etapy wyjątkowo bogatej kariery artystycznej plastyka urodzonego w Stalowej Woli: od początków jego dziecięcej fascynacji komiksem, przez okres pracy twórczej w Polsce, a potem w Belgii i w Szwajcarii, aż po odkrywanie na nowo możliwości komiksowego medium (mam na myśli przełomową zmianę stylistyki na pracę bezpośrednio w kolorze, która charakteryzuje dzisiaj komiksy Rosińskiego). Wszystkie te etapy są oczywiście obecne na muzealnych ścianach w postaci wybranych dzieł powstałych w różnych momentach jego kariery, ale i w katalogu znalazło się naprawdę dużo miejsca na ilustracje, dlatego sam do końca nie wiem, jak nazywać tę publikację – z jednej strony to książka o Rosińskim, z drugiej zaś bogato ilustrowana broszura z jego retrospektywnej wystawy. Połączenie chyba idealne.

Wojciech Birek rzetelnie podszedł do powierzonego mu zadania. Dokładnie prześledził ślady twórczości pozostawiane na przestrzeni lat przez Rosińskiego. Wszystko po to, by zgromadzić potrzebną mu wiedzę na temat dorobku i najważniejszych faktów z życia rysownika. Dobrze usystematyzowane informacje przełożyły się na przejrzystość formy, a wcale nie obszerna pozycja jest nad wyraz treściwa, bogata w anegdotki, podparta rozmowami z samym artystą, jak też jego synem Piotrem, kuratorem wystawy.

Jestem przekonany, że każdy miłośnik komiksu znajdzie w tej książce rzeczy, o jakich wcześniej nie wiedział, a dzięki temu lepiej pozna twórcę, który swoją wrażliwością porusza wyobraźnię czytelników od wielu lat. Tym bardziej interesująca będzie to publikacja dla tych, którzy o Rosińskim w zasadzie niewiele wiedzą, poza tym, że rysuje komiksy. Oczywiście jest to również pozycja z bogatą ikonografią, której trudno szukać gdzie indziej – naturalnie poza wystawą.

Dzięki inicjatywie stalowolskiego Muzeum Regionalnego Wojciech Birek ubiegł niejako Paula Gaumera, którego biografia Grzegorza Rosińskiego ma ukazać się już tej zimy nakładem wydawnictwa Le Lombard. Dla mnie publikacja Polaka będzie zatem punktem odniesienia dla publikacji Francuza, wyznacznikiem tego, jak dobrze udało się przybliżyć postać jednego z największych twórców europejskiego komiksu.

"Grzegorz Rosiński. Mistrz ilustracji i komiksu. Wystawa retrospektywna"
Autor tekstu: Wojciech Birek
Wydawca: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
Data publikacji: 06.2012
Liczba stron: 52
Format: 29 x 22,5 cm
Papier: kredowy
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Dystrybucja: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
Cena: 35 zł

3 komentarze:

  1. tu można kupić:
    http://muzeum.stalowawola.pl/pl/sklep/products/view/2/115

    OdpowiedzUsuń
  2. Katalog jak najbardziej jest dostępny u nas: http://muzeum.stalowawola.pl/pl/sklep/products/2-wydawnictwa-muzeum-w-stalowej-woli

    OdpowiedzUsuń