poniedziałek, 11 grudnia 2017

"Thorgal" bez Xaviera Dorisona

W wywiadzie udzielonemu flandyjskiemu magazynowi "De Stripspeciaalzaak", Yann Le Pennetier - autor scenariuszy serii "Louve" i Młodzieńcze lata" - poinformował, że Xavier Dorison nie jest już scenarzystą "Thorgala".

13 komentarzy:

 1. To niestety bardzo smutna wiadomość dla serii Thorgal. Wisiała ta informacja od kilku miesięcy w wielkiej tajemnicy! Decyzja wiadomo kogo, jest po prostu niemądra - szczególnie, że scenariusze Yanna są bardzo przeciętne i nic nie wskazuje na to, że będą lepsze... Ostatnie Młodzieńcze Lata czy Louve to słabizna w porównaniu z tym co robi Dorison w Kriss. No niestety przeciętność vers talent - dla wiadomo kogo - liczy się przeciętność. Bardzo smutne wieści dla serii. Szkoda!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak wiadomo czyja to decyzja to chętnie się dowiemy.

   Usuń
  2. Zobaczcie zapis ze spotkania z Mistrzem z MFKiG w Łodzi albo z 2015 albo z 2016 roku. Większość była poświęcona temu, że Dorison to co on sobie myśli, chciał aby Mistrz zrobił 5 plansz więcej niż 46 jak zawsze od 1980 roku w serii się ukazywało, jak to trzeba było interweniować i skracać ten scenariusz, bo jak to tak aby Mistrz robił więcej i że te pomysły to zupełnie irracjonalna sprawa itd. Szokujące było to spotkanie i smutne, bo czytelnik czekał 3 lata i zamiast tego co nowego w serii, był tylko lament nad nowym scenarzystą. Niesmaczna sprawa...

   Usuń
 2. Nie wiem kim jest ten o którym rzekomo wiadomo kim jest.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ale o co chodzi? To Yann ma być teraz scenarzystą wszystkiego? Boże Van Hamme, widzisz to i nie grzmisz? ☺

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Daj Asgardzie innego scenarzystę niż Yann. Ale wydaje się oczywiste że to będzie Yann, bo czemu to on ogłasza? Został dyrektorem artystycznym serii czy co? Nie słyszałem o tym?

   Usuń
  2. Yann nieźle wypalił w tym wywiadzie. Wydał coś, co miało jeszcze przez jakiś czas pozostać sekretem.

   Usuń
  3. No niestety - dramatyczna gafa. Dramat dla serii niestety - ale to już mówiłem. Yann jest świetnym scenarzystą autorskich projektów - nie idzie mu dobrze w zleceniach takich jak Thorgal (Światy Thorgala)

   Usuń
 4. No jeśli to będzie Yann, to nawet jak to Rosiński będzie dalej malował/rysował to ja odpadam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dziwna sprawa najlepszy obecnie komiksowy scenarzysta na rynku + najlepszy rysownik (G.Rosiński) zaledwie po 2 latach współpracy przestają współpracować....? Czy oznacza to że tom 36 Thorgala jak i 8 tom Kriss może nie wyjść w 2018 roku??? Czy może te dwie serie przejmie Yann..? (...chętnie przeczytam nawet nie potwierdzoną informacje...;))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest nie powiedziane, że Dorison oddaje Kriss, ale został tylko jeden album więc - zrobi swoje i cześć...

   Warto pytać Rosińskich o to co myślą o Dorisonie - i dlaczego go usuwają! To tam jest wiedza o tym co się dzieje w serii i co się liczy. Jakość czy ilość stron! Niestety ale rozstanie z Dorisonem zaczęło się dużo wcześniej niż wszystkim się zdaje.

   Yann czy będzie scenarzystą Thorgala - wskazuje na to bardzo wiele. Na pewno też Yann nie powiedział tego co powiedział pod wpływem impulsu czy emocji. Autor tego bloga wspomniał, że ta informacja miała być sekretem, czyli podjęta była ta decyzja kilka miesięcy temu - zatem zapewne nowy scenariusz już jest napisany - bo 36 tom ma deadline na listopad 2018. Może autor bloga nam coś podpowie bo ma na pewno zasób wiedzy :P

   Nie mniej drużyna Dorison, Mariolle, Vignaux - zrobiła na mnie ogromne wrażenie w nowej Kriss i szczerze uważam, że to ci ludzie powinni robić Thorgala od 37 tomu. Są pomysły, jest kreska - kurcze smakuje to wszystko - widać, że nawet w nieoryginalnym scenariuszu tylko kontynuacji czyjegoś dzieła, czują się panowie swobodnie - a tej serii - Thorgalowi - potrzeba albo albo, przełomu lub zamknięcia. W takim jesteśmy punkcie Thorgala - musi być scenariuszowy strzał w dziesiątkę a nie odgrzewany kotlet a'la Yann - niestety nie!

   Usuń
  2. Pamiętam, jak po "Klatce"(zirytowany scenariuszową łopatologią tego albumu)umieściłem na dawnym forum Nowej Fantastyki dłuższy wpis pt. "Thorgal- w dół, do ziemi", w którym apelowałem o zamknięcie serii przez van Hamme'a...zlitował się w końcu za parę albumów, potwierdzając fakt, że od dawna nie miał już do Thorgala serca.
   Przez te lata nic się nie zmieniło - postulat zamknięcia serii jak najbardziej popieram...

   Usuń
  3. Czasami mialem/mam podobne mysli, czasem jednak tak sobie mysle, ze po co. Moze jeszcze cos sie trafi... I tak w sumie pierwszy album Kriss, pierwszy album Mlodych lat i teraz Kriss Dorrisona to wlasnie cos takiego, powiew swiezosci. Jesliby skoczyli, to juz nic by nie bylo, a tak... zobaczymy :)

   Usuń